Bezdotykowa recepta ograniczy ryzyko zakażenia koronawirusem

14 kwietnia 2020, 09:30
Kategoria: , , , , ,

Firma Kamsoft udostępniła bezdotykową receptę, która wspiera walkę z koronawirusem. Dzięki niej pacjenci poprzez smartfon mogą przekazać dane niezbędne do realizacji e-recepty w formie kodu QR wygenerowanego w aplikacji VISIMED. W ten sposób ogranicza się konieczność bezpośredniej rozmowy, a  tym samym zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem SARS-COV-2 drogą kropelkową. Funkcjonalność dostępna jest bezpłatnie we wszystkich aptekach pracujących w systemie KS-APTEKA.

Obejrzyj, jak działa bezdotykowa recepta.
QR kod zamiast rozmowy

Zaktualizowana wersja systemu aptecznego pozwala na wykorzystanie aplikacji VisiMed do przekazywania kodów do e-Recept wprost z ekranu smartfona. Nie ma więc konieczności ustnego przekazywania pinu e-recepty oraz numeru Pesel Pacjenta. W ten sposób dbamy o zdrowie, a także bezpieczeństwo danych pacjenta. – Wprowadzone rozwiązanie pozwala na realizację recepty bez konieczności dotykania wydruków informacyjnych lub ustnego przekazywania informacji. Wystarczy, że farmaceuta zeskanuje kod zaprezentowany na telefonia, a e-recepta automatycznie pojawi się na ekranie w systemie aptecznym. To kolejny sposób, który pozwala wyeliminować bezpośredni kontakt, a tym samym zmniejszyć ryzyko  zakażenia się koronawirusem. – mówi Magdalena Cholewka-Stafińska, z firmy KAMSOFT.

Szybki odbiór leków

Rozwiązanie jest również znacznym ułatwieniem dla aptek, ponieważ spora część z nich obsługuje obecnie pacjentów przez okienko apteczne lub szybę, co znacznie utrudnia komunikację. Realizując receptę przez Kod QR, ten problem jest praktycznie wyeliminowany.

Jak pobrać aplikację?

Pacjenci mogą skorzystać z tej funkcjonalności za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji VISIMED, którą można pobrać ze sklepów Google Play lub App Store. Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji należy kliknąć w pole recepty, a następnie wpisać kod dostępowy e-recepty (pin) oraz numer pesel. Po akceptacji, zostanie wygenerowany kod QR, który umożliwi odbiór leków w aptece. Co ważne, w ten sposób można wygenerować kody również dla swoich bliskich, którym planujemy zakupić leki.

Wsparcie informacyjne dla aptek

Aby wesprzeć apteki w informowaniu pacjentów o tym rozwiązaniu, w systemie KS-APTEKA, dostępne są także gotowe do wydrukowania plakaty. Można je pobrać klikając w link zamieszczony w komunikacie, który pokazuje się w oknie z e-recepty.

[pg]