Korzyści dla farmaceutów i aptek

apteka

Zobacz jakie rozwiązania mogą wspierać farmaceutę w realizacji e-recept

Zobacz

Oszczędności Oszczędność czasu

Dla farmaceuty i apteki e-Recepta oznacza szybszą i sprawniejszą realizację recepty – system automatycznie odczyta dane na e-Recepcie i podpowie farmaceucie, które produkty są aktualnie dostępne w aptece.

Jeśli e-Recepta będzie wypisana przez lekarza korzystającego z systemu podłączonego do OSOZ i korzystającego, podobnie jak większość aptek, z bazy KS-BLOZ , to realizacja e-Recepty będzie jeszcze szybsza, a zarówno farmaceuta jak i pacjent będą mieli dostęp do dodatkowych informacji o lekach.

Automatyzacja Bezpieczeństwo

Dzięki integracji z systemem P1 i e-Receptą, pacjent który pojawi się w aptece z e-Receptą zostanie profesjonalnie i kompleksowo obsłużony. Czytelność e-Recept na pewno podniesie bezpieczeństwo leczenia, redukując ryzyko błędów podczas odczytywania recept.

Wyszukiwanie i rezerwacja leków

Rezerwuj on-line leki w aptece!

Serwis KtoMaLek.pl pozwala łatwo sprawdzić, w której najbliższej aptece dostępne są poszukiwane leki. Pacjent może je wygodnie zarezerwować on-line, a odbiór i płatność następują w aptece. Serwis zapewnia pacjentom możliwość sprawdzenia dostępności leków z dowolnego miejsca i w dowolnej chwili, przez 24 godziny na dobę. Aktualnie z KtoMaLek.pl współpracuje już ponad 7 000 aptek w Polsce. W serwisie dostępne są ponadto dane adresowe oraz godziny otwarcia aptek z całego kraju. Szybko można dowiedzieć się, czy apteka, która posiada potrzebny lek, jest aktualnie otwarta.

KtoMaLek
KtoMaLek aplikacja mobilna

Rezerwuj on-line leki w aplikacji mobilnej KtoMaLek!

Aplikacja mobilna KtoMaLek pozwala w prosty sposób zrealizować e-receptę i zamówić leki w aptece nie wychodząc z domu!

  • Wybierz leki lub podaj dane z e-Recepty
  • Znajdź apteki, które są najbliżej
  • Wybierz aptekę
  • Zarezerwuj leki
  • Przyjdź do apteki i szybko kup leki

Aplikacja KtoMaLek poinformuje Cię kiedy możesz odebrać leki.

Realizacja e-Recepty

e-Recepta oczami Farmaceuty

Jako Farmaceuta, po otrzymaniu „klucza dostępowego” od Pacjenta, będziesz mógł uzyskać dostęp do wszystkich e-Recept wystawionych dla Pacjenta w trakcie konkretnej wizyty lekarskiej, ale tylko takich, których Pacjent wcześniej nie zrealizował, a Lekarz z jakiś przyczyn nie anulował. Abyś mógł przeglądać w sposób prosty i przejrzysty e-Recepty w Twoim systemie aptecznym KS-AOW skorzystaj ze specjalnego modułu „e-Recepta P1”. Dzięki temu modułowi będziesz miał zapewnioną nie tylko komunikację z systemem centralnym, gdzie zgromadzone są wszystkie e-Recepty z całego kraju, ale także otrzymasz systemowe wsparcie w identyfikacji leków przepisanych na e-Recepcie, intuicyjną możliwość przeglądania i realizacji e-Recept, automatyczne powiązanie informacji z e-Recepty z Twoją kartoteką towarową czy też kartoteką pacjenta. Dzięki elektronicznej postaci recepty ilość czynności, którą będziesz wykonywał w trakcie realizacji e-Recepty, została sprowadzona do minimum.

Jeżeli e-Recepta została wystawiona przez lekarza korzystającego z systemu podłączonego do OSOZ i korzystającego, podobnie jak farmaceuci, z tej samej bazy leków KS-BLOZ, to realizacja e-Recept w systemie aptecznym będzie jeszcze szybsza i łatwiejsza, a Farmaceuta i Pacjent będą mieć dostęp do dodatkowej wiedzy zawartej w bazie KS-BLOZ.

Dodatkowo możesz skorzystać z modułu KS-BLOZ – „BLOZ e-Recepta P1”, dzięki któremu uzyskasz automatyczną weryfikację pod kątem wskazań refundacyjnych w odniesieniu do wieku i płci Pacjenta, automatyczną weryfikację recept wystawianych przez pielęgniarki lub położne, czy też sugestie sprzedaży zamienników w przypadku braku leku przepisanego na e-Recepcie, tak aby móc zrealizować całą e-Receptę w trakcie jednej wizyty Pacjenta w aptece.

Farmaceuta
Farmaceuta

Realizacja e-Recepty w aptece

Ostatnim krokiem związanym z realizacją e-Recepty w aptece, który jako Farmaceuta musisz wykonać, jest utworzenie Dokumentu Realizacji Recepty (DRR) i wysłanie go do systemu centralnego. Dzięki wykorzystaniu w systemie KS-AOW modułu „e-Recepta P1”będziesz mógł ten krok maksymalnie uprościć. System przygotuje dla Ciebie dokument DRR, który wystarczy, że zweryfikujesz, podpiszesz specjalnym podpisem elektronicznym, a następnie System wyśle go do systemu centralnego i powiadomi Cię o skuteczności wysłania. W podobny sposób będziesz realizować receptę papierową, do której także musi powstać dokument DRR. Moduł „e-Recepta P1” ułatwi Ci pracę także w tym aspekcie. Z uwagi na to, że dokument DRR jest dokumentem elektronicznym, to musisz uwiarygodnić jego wystawienie poprzez złożenie podpisu elektronicznego, który jest odpowiednikiem podpisu odręcznego na dokumencie papierowym. Abyś mógł podpisywać dokumenty DRR wymagane jest wcześniejsze uzyskanie odpowiedniego certyfikatu dla apteki z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. System KS-AOW w związku z tym wymogiem został również wyposażony w nowy moduł „Podpisywanie podpisem elektronicznym”, który redukuje praktycznie do zera czynności, które powinieneś w takiej sytuacji wykonać jako Farmaceuta.

e-Recepta w „rękach” Pacjenta

Jako Pacjent możesz zakupić lek przepisany na e-Recepcie w każdej aptece w kraju, która jest przygotowana do realizacji e-Recept. Aby to zrobić wystarczy, że posiadasz odpowiedni „klucz dostępowy”, który otrzymałeś od lekarza w trakcie wizyty. Może on być w formie wydruku albo kodu PIN.W aptece przekażesz klucz Farmaceucie. Tym „kluczem” może być albo Twój PESEL wraz z kodem PIN otrzymanym SMS-em lub e-mailem w trakcie wizyty u Lekarza, albo unikalny kod kreskowy pakietu recept, który Lekarz wydrukuje dla Ciebie na papierze w trakcie wizyty. Najwygodniejszą jednak dla Ciebie formą będzie posiadanie tego „klucza” w aplikacji mobilnej VisiMed, z wykorzystaniem której będzie mógł także podejrzeć leki zaordynowane przez Lekarza, zarezerwować je w swojej ulubionej aptece, a także zamówić u Lekarza kolejną receptę, czy też umówić się na kolejną wizytę lekarską.

Pacjent