BLOZ pomocny przy realizacji e-recepty

15 listopada 2019, 16:32
Kategoria: , , , ,

Jednym z najczęstszych błędów związanych z elektroniczną receptą jest zapisanie przez lekarza niewłaściwego leku, co często uniemożliwia farmaceucie uwzględnienie refundacji. Baza KS-BLOZ pomaga uniknąć takich błędów już na etapie wystawiania e-recepty.

Standardem wykorzystywanym przy weryfikacji leków na e-Recepcie jest kod EAN, czyli Europejski Kod Towarowy (red. Europen Article Number). Na jego podstawie przypisywane są leki, które następnie są wydawane w aptece. Niestety, zdarzają się sytuacje w których lekarz wybierając lek, uwzględnia na części wizualnej zniżkę, ale EAN zaczerpnięty z bazy wskazuje na 100% odpłatność. Taka sytuacja często kończy się rozczarowaniem pacjenta, który musi udać się ponownie po receptę lub zakupić pełnopłatny lek. Baza KS-BLOZ, niezależnie od kodów EAN, pozwala zweryfikować właściwy produkt i ograniczyć ryzyko błędów już w gabinecie lekarskim. Na jej  podstawie system gabinetowy podświetli refundowane leki, tak aby na e-recepcie znalazły się pozycje odpowiadające intencji lekarza. Co ważne, baza BLOZ uwzględniająca również kody EAN, jest aktualizowana raz na dobę dzięki czemu użytkownicy maja pewność, że dane na których pracują są aktualne.

Czym właściwie jest KS-BLOZ?

KS-BLOZ czyli Baza Leków i środków Ochrony Zdrowia jest kompleksowym zbiorem informacji o lekach, zarejestrowanych na terytorium Polski oraz dopuszczonych do obrotu na podstawie przepisów UE. Zbiór zawiera również dane o produktach z importu równoległego oraz niezarejestrowanych, lecz sprowadzonych leków w ramach procedury importu docelowego.

W bazie znajdują się także informacje o środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobach medycznych, suplementach diety, kosmetykach oraz innych produktach dostępnych na polskim rynku farmaceutycznym.

Baza dedykowana jest dla szerokiego grona użytkowników związanych z rynkiem farmaceutycznym. Począwszy od producenta, hurtowni farmaceutycznej, aż po apteki i gabinety lekarskie. Korzystają z niej również podmioty odpowiedzialne, importerzy, dystrybutorzy a nawet instytucje ubezpieczeniowe. KS-BLOZ jest więc powszechnym standardem.

Rzetelne dane to podstawa

Baza tworzona jest od ponad 30 lat, na podstawie m.in. decyzji z URPLiPB lub MZ, a także bezpośrednich zgłoszeń od producentów, importerów i dystrybutorów produktów leczniczych. Informacje zawarte w KS-BLOZ są aktualizowane na bieżąco, stosownie do zmieniających się przepisów dot. dystrybucji produktów leczniczych i częstotliwości pojawiania się na rynku nowych wyrobów. Jej twórcą, jest KAMSOFT S.A. lider rozwiązań informatycznych na rynku ochrony zdrowia w Polsce.

Przeczytaj również:
Asystent e-Recepty policzy ile leku wydać pacjentowi