Czy można zrealizować e-Receptę z błędami?

7 listopada 2019, 14:50
Kategoria: , , , ,

Wraz ze wzrostem liczby elektronicznych dokumentów, rośnie także ilość przypadków błędów na e-Receptach, z którymi muszą zmierzyć się pacjenci oraz apteki. Jak postępować w takiej sytuacji i czy każda błędna e-Recepta zostanie odrzucona? Okazuje się, że nie. Są jednak pewne warunki.

Według danych CSIOZ, w pierwszym tygodniu listopada wystawianych zostało już ponad 680 tysięcy e-Recept dziennie. To około 1/3 wszystkich recept wystawianych każdego dnia w Polsce. Kolejny etap wdrożenia elektronicznej dokumentacji w ochronie zdrowia nabiera tempa. Rośnie liczba e-Recept wystawianych w gabinetach lekarskich, a tym samym ilość błędów, w elektronicznych dokumentach. Często zdarza się, że ich weryfikacja spada na  farmaceutów w momencie, gdy pacjent przyjdzie zakupić leki.

Powodem błędów są najczęściej źle wypełnione pola formularza e-Recepty lub brak wymaganych informacji, jak np. brak podania dawkowania, niewłaściwy poziom refundacji czy błędny numer EAN. Rozwiązaniem, które pozwoli zniwelować skalę tych błędów już w gabinecie, jest rzetelne i sprawdzone oprogramowanie dla lekarzy. Przykładowo, w systemach oferowanych przez KAMSOFT, jest funkcjonalność, która podpowie, czy lek jest refundowany oraz jaki jest jej poziom. Dzięki temu lekarz łatwiej będzie mógł wybrać właściwy lek, a pacjent nie zostanie odesłany z apteki z przysłowiowym kwitkiem. Mimo dostępu do wysokiej jakości systemów zdarza się jednak, że w aptece pojawia się pacjent z błędną e-Receptą. Jak należy wówczas postępować?

Kiedy farmaceuta może zrealizować błędną e-Receptę?

Zgodnie z prawem, Farmaceuta nie może ingerować w zapis na e-Recepcie. Może natomiast ją zrealizować mimo błędów. W przypadku błędnej postaci produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, farmaceuta może dobrać odpowiednią postać, na podstawie posiadanej wiedzy. Możliwe jest także wydanie leku w przypadku braku opisu dawkowania, z zastrzeżeniem że musi to być najmniejsza, dopuszczana do obrotu dawka leku. Z kolei jeśli na e-Recepcie brakuje sposobu dawkowania, farmaceuta może wydać jego maksymalną ilość nie większą niż w dwóch najmniejszych opakowaniach. Ta zasada nie dotyczy jednak przypadków, w których sposób dawkowania musi być wpisany zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii.

W sytuacji gdy z liczby i wielkości opakowań oraz liczby i sposobu dawkowania podanego na recepcie wynikają różne ilości danego leku, wówczas farmaceuta może wydać jego najmniejszą ilość wpisaną na recepcie. Z kolei gdy brakuje danych pacjenta takich jak wiek, numer pesel, numer EKUZ czy kod dodatkowych uprawnień, farmaceuta może zrealizować receptę po weryfikacji stosownych dokumentów przedstawionych przez pacjenta.

Poznaj aplikację dla pacjenta, dzięki której zrealizujesz e-Receptę

Korzyści dla pacjenta

Pamiętajmy jednak, że mimo ryzyka błędów, e-Recepta niesie za sobą również szereg zalet. Główną z nich jest wykluczenie ryzyka otrzymania niewłaściwego leku, ponieważ elektroniczny dokument jest zawsze czytelny. Takiej recepty nie można też zgubić gdyż jest zapisywana na Internetowym Koncie Pacjenta. Ponadto, jeśli pacjent otrzyma więcej leków, nie trzeba prosić o odpis, aby móc zrealizować ją w innej aptece z zachowaniem odpowiedniej refundacji. Dlatego też nie ma wątpliwości, że e-Recepta jest krokiem w dobrą stronę, który w dłuższej perspektywie przyniesie szereg korzyści dla wszystkich uczestników systemu ochrony zdrowia.

zobacz także: Jak długo ważna jest e-Recepta?