E-Zdrowie? Jak wybrać oprogramowanie dla lekarza, przychodni czy szpitala?

15 listopada 2019, 14:35
Kategoria: , , , , , , , , ,

Obecnie, jak podaje CSIOZ, dziennie wystawianych jest ponad 700 tys. e-recept. Co ciekawe większość z nich jest przygotowana za pośrednictwem systemów medycznych grupy KAMSOFT. Lekarze stawiają na sprawdzone systemy, które znacząco ograniczają ryzyko powstania błędów przy ich wystawianiu. Warto przypomnieć, że od 8 stycznia 2020 roku, wszyscy lekarze, pracujący nie tylko w podmiotach posiadających umowy z NFZ ale również świadczących wyłącznie usługi komercyjne, będą mieli obowiązek wystawiania e-recept.

Od pilotażu do pozycji lidera

E-recepta, w aktualnym kształcie, była w obszarze zainteresowania KAMSOFT S.A. praktycznie od momentu wydania przez CSIOZ pierwszej dokumentacji integracyjnej w połowie 2017 roku. Dzięki zaangażowaniu w pilotaż e-Recepty oraz udział w projectathonie zorganizowanym przez CSIOZ, pierwszą placówką która oficjalnie wystawiła e-Receptę w ramach pilotażu, był podmiot korzystający z oprogramowania KS-SOMED. Co ciekawe, milionowa e-Recepta w Polsce, została również wystawiona za pośrednictwem tego systemu.

Obecnie ponad połowa e-recept generowanych jest z oprogramowania grupy KAMSOFT, a większość podmiotów odznaczonych na Gali Liderów e-Zdrowia zorganizowanej przez Ministerstwo Zdrowia, korzysta z oprogramowania KAMSOFT. – Od początku i niezmiennie współpracujemy z CSIOZ, wsłuchujemy się w głosy dochodzące z rynku oraz od naszych klientów. Zbieramy doświadczenia i nieustannie doskonalimy wytwarzane oprogramowanie. Dzięki temu pokonujemy różne trudne sytuacje i dostarczamy oprogramowanie dostosowane do potrzeb użytkowników. – mówi Rafał Kozioł – Członek Zarządu KAMSOFT SA. 

E-Recepta bez błędów

Brak środowiska testowego, nieprecyzyjne formaty wymiany informacji, czy niespójności kodów EAN w lekach, to najczęstsze problemy dostawców systemów medycznych. KAMSOFT poradził sobie z tymi błędami, między innymi wykorzystując autorską Bazę Leków i środków Ochrony Zdrowia – KS-BLOZ. Dzięki temu lekarz bez trudu znajdzie odpowiedni produkt leczniczy czy wyrób medyczny, wystawi e-receptę z odpowiednim poziomem refundacji, jak również obsłuży tak trudne przypadki jak np. szczepionki stosowane w terapiach alergenowych. Dzięki temu, lekarzowi łatwiej jest wskazać odpowiedni lek, który pacjent będzie mógł zakupić w aptece z odpowiednim poziomem refundacji, bez konieczności kolejnej wizyty w przychodni. Korzystanie z oprogramowania KAMSOFT pozwala przez to zminimalizować ryzyko pomyłki przy wydaniu leku w aptece, a farmaceuci i lekarze mogą odczuć realną korzyść jaką daje zastosowanie e-recepty.

Wybierz oprogramowanie dla Twojej placówki (kliknij, aby przejść do strony)

Istotną zaletą jest również zgodność systemów z aktualnymi przepisami prawa oraz gotowość na uruchomienie dodatkowych elementów systemu e-Zdrowie, takich jak np. e-Skierowanie czy wymiana Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Systemy oferowane przez grupę KAMSOFT, są również przygotowane, aby wspierać placówki w spełnieniu wymagań jakie nakłada na nie tzw. RODO.

Oprogramowanie na miarę potrzeb

Warto przy okazji również rozprawić się mitem drogiego oprogramowania dla sektora opieki zdrowotnej. W ofercie grupy KAMSOFT znajdują się systemy medyczne dla każdego użytkownika. –  Podstawowe rozwiązania, to MEDIPORTA RX oraz SERUM 43, czyli bezpłatne systemy umożliwiające wystawianie e-recept i e-zwolnień. Kolejną grupą systemów są niskobudżetowe programy dedykowane dla małych i średnich przychodni i gabinetów. Należą do nich systemy stacjonarne (desktop) – KS-PPS oraz chmurowe (SaaS) MEDIPORTA i SERUM. Rozwiązania dla średnich, dużych i bardzo dużych podmiotów lub sieci przychodni – to SERUM i wspomniany KS-SOMED. W ofercie są również zintegrowane systemy informatycznych dedykowanych dla lecznictwa zamkniętego – KS-MEDIS, KS-SOLAB i inne.

e-Zdrowie to szansa!

Rozwiązania z obszaru e-Zdrowia to nie tylko system medyczny, to również cały ekosystem usług umożliwiających komunikację placówki z pacjentem oraz ułatwiających codzienną pracę i oszczędzających czas lekarza i farmaceuty. Korzystając z portalu https://LekarzeBezKolejki.pl lekarz czy przychodnia może szybko i łatwo udostępnić mechanizmy pozwalające na rejestrację on-line pacjenta jak również zamawianie recept na kontynuację leczenia, będącej jedną z podstawowych korzyści jakie dostarcza e-recepta. Aplikacja mobilna Visimed umożliwia łatwy kontakt pacjenta z lekarzem i farmaceutą oferując m.in. realizację e-recepty, rejestrację wizyt on-line, telewizyty, podręczną apteczkę, historię, gromadzenie i udostępnianie dokumentacji medycznej czy też sprawdzanie dostępności leków w pobliskich aptekach z wykorzystaniem portalu https://KtoMaLek.pl  – rozwiązania te dostępne są na wyciągnięcie ręki.