Ministerstwo Zdrowia sprawdza gotowość dostawców systemów IT w zakresie e-recepty

23 października 2019, 17:30
Kategoria: , , , , , ,

Spośród 48 dostawców systemów IT, rozwiązania oferowane przez 30 firm otrzymały status „osiągnięto gotowość” – wynika z raportu opublikowanego na stronie CSIOZ www.csioz.gov.pl. Oznacza to, że oprogramowanie tych firm spełnia wymogi oraz zapewnia prawidłową realizację e-Recepty. W tej grupie znalazł się również KAMSOFT SA z Katowic oraz Mediporta Sp. z o.o. z Poznania, które były jednymi z pierwszych firm w Polsce, które uruchomiły funkcjonalność e-recepty w swoich systemach. Aktualnie ponad 50% recept elektronicznych jest wystawianych właśnie za pośrednictwem oprogramowania grupy KAMSOFT, która odpowiedzialna była również za wprowadzenie modułu e-recepty w systemach aptecznych.

Informacja o gotowości dostawców systemów IT dla lekarzy, została uzyskana przez pracowników ministerstwa w oparciu o odpowiedź na prośbę wystosowaną przez Ministerstwo Zdrowia do poszczególnych firm.  

Według danych Ministerstwa Zdrowia, do 22 października wystawiono już 20 mln e-Recept. Średnio każdego dnia wystawianych jest około 500 tys. takich dokumentów. Ponad połowa z nich jest obsługiwana za pośrednictwem systemów produkcji KAMSOFT. Obecnie do systemu e-zdrowia (P1) podłączonych jest 8000 podmiotów leczniczych, a około 100 nowych placówek dołączanych jest każdego dnia.

Od 8 stycznia 2020 r. recepty elektroniczne będą jedyną obowiązującą formą recepty w Polsce.  To rozwiązanie ma wspomóc pracę lekarzy i farmaceutów, poprawić czytelność i ograniczyć błędy podczas wystawiania recept, ograniczyć ryzyko ich sfałszowania oraz ułatwić pacjentom proces leczenia.