Nowa wersja Asystenta e-Recepty już dostępna!

7 listopada 2019, 17:39
Kategoria: , , , , ,

Firma KAMSOFT wprowadziła do systemu aptecznego KS-AOW, nową wersję „Asystenta e-Recepty”. Dzięki niej farmaceuci będą mogli precyzyjnie sprawdzić jaką ilość leku mogą maksymalnie wydać pacjentowi. System obliczy oraz w sposób jasny i klarowny objaśni, ile opakowań farmaceuta może wydać w świetle nowo obowiązujących przepisów z uwzględnieniem wielkości najmniejszego zarejestrowanego opakowania produktu.

Przypomnijmy, że od 7 września obowiązują nowe przepisy, wg których po 30 dniach od daty wystawienia e-Recepty lub wskazanego terminu jej realizacji (określonej „od dnia”), farmaceuta powinien wydać przepisane leki, jednak z wyłączeniem ilości przypadającej na dni stosowania które już upłynęły. W praktyce oznacza to, że czym więcej czasu upłynie od daty wystawienia e-recepty (lub daty „od dnia”) do daty jej realizacji w aptece, to tym mniej leku może pacjent otrzymać. Ten mechanizm zaczyna jednak obowiązywać dopiero po 30 dniach od daty wystawienia recepty lub wskazanego terminu jej realizacji.

Wsparcie dla Farmaceutów

W odpowiedzi na nowelizację prawa utworzono w systemie KS-AOW mechanizm, który wspomoże farmaceutów w zakresie kontroli liczby możliwych do wydania opakowań leków zaordynowanych na e-Recepcie. Asystent działa w oparciu o dane z Bazy Leków i środków Ochrony Zdrowia BLOZ oraz informacje odczytane bezpośrednio z wystawionej e-Recepty. Farmaceuta musi jedynie uzupełnić kilka pól i kliknąć policz. W tym momencie system natychmiast wyświetli maksymalną liczbę opakowań do wydania pacjentowi uwzględniając okres kuracji, liczbę już wydanych opakowań oraz datę ważności e-Recepty. E-Asystent obsługuje również wyjątki, takie jak termin wydania antybiotyku, leków psychotropowych czy preparatów immunologicznych.

Co ważne, aby móc skorzystać z Asystenta e-Recepty nie jest wymagana żadna rejestracja, zgłoszenie ani dodatkowe zamówienie licencji. Wystarczy mieć aktualną subskrypcję systemu KS-AOW’2019 lub KS-AOW’2020 wraz z modułem “(K) e-Recepta i DRR P1”. Asystenta e-Recepty można uruchomić wybierając skrót klawiszowy Ctrl+Sh+K na odczytanej e-recepcie. Aktualnie funkcjonalność obsługuje leki jednoskładnikowe, m.in.: tabletki, kapsułki, drażetki, czopki, pastylki i globulki.

Asystent e-Recepty pomoże z „nadmiarami”

W świetle nowych przepisów pacjent może otrzymać jednorazowo preparaty na maksymalnie 180 dni kuracji. Ten nieskomplikowany zapis w ministerialnym rozporządzeniu powoduje, że farmaceuci muszą zmierzyć się z kolejnym wyzwanie – tzw. nadmiarami. Mowa o sytuacji gdy liczba dawek w przepisanych opakowaniach leków, przekracza ilość wymaganą na 180 dni kuracji. W takiej sytuacji osoba wydające lek staje przed kolejnym dylematem – jaką ilość opakowań wydać, jeśli nie ma możliwości dzielenia opakowań? W tym przypadku ponownie sprawdzi się nowa funkcjonalność w systemie KS-AOW. Asystent e-Recepty obliczy bowiem czy nadmiar dawek leku mieści się w granicach wielkości najmniejszego zarejestrowanego opakowania. Na podstawie przedstawionych przez e-Asystenta informacji, farmaceuta będzie mógł łatwo i szybko podjąć decyzję ile opakowań wydać. To spore ułatwienie, które usprawni obsługę pacjenta oraz oszczędzi czas pracownikom aptek. W przygotowaniu jest również wersja on-line ededykowana dla lekarzy oraz pacjentów.