Nowe wskazówki ministerstwa ws. odliczeniu ilości leku z e-recepty

29 listopada 2019, 11:52
Kategoria: , , , , , ,

28 listopada Ministerstwo Zdrowia ogłosiło interpretację przepisów ustawy Prawa Farmaceutycznego, które odnoszą się bezpośrednio do sposobu realizacji e-recepty po upływie 30 dni od daty jej wystawienia (lub daty realizacji „od dnia”).  Według komunikatu MZ, w przypadku częściowej realizacji takiej recepty, pomniejszona ilość wydawanego leku o dni niestosowania, powinny dotyczyć wyłącznie pierwszej częściowej realizacji e-recepty.

Pełna treść komunikatu Ministerstwa Zdrowia

„W związku z wejściem w życie od dnia 7 września 2019 r. art. 96a ust. 7a pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2019 r. poz. 499) dotyczącego realizacji recepty elektronicznej po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”, informujemy, że w przypadku gdy e-recepta realizowana jest w częściach, to pomniejszenie ilości wydawanego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego o dni niestosowania, dokonywane jest wyłącznie przy pierwszej częściowej realizacji e-recepty.”
Źródło: csioz.gov.pl

Taka interpretacja oznacza, że odliczenie od e-recepty niezakupionych leków, powinno być dokonywane tylko za pierwszym razem, gdy pacjent zjawi się w aptece w celu częściowej realizacji recepty. Pozostałe leki, będzie mógł już wykupić bez proporcjonalnego zmniejszenia ilości opakowań. W praktyce może to oznaczać, że jeśli pacjent w przeciągu 30 dni od dnia wystawienia elektronicznej recepty zjawi się w aptece i wykupi przynajmniej jedno opakowanie leku, to do końca terminu ważności recepty będzie mógł zakupić pozostałą ilość. Minister Janusz Cieszyński, w wywiadzie radiowym zapowiedział, że rozporządzenie, które ustawowo ureguluję m.in. tę kwestię zostanie wkrótce przedstawione.

Nie wiesz ile leku wydać? Skorzystaj z pomocy  Asystenta e-recepty.

Dynamiczne zmiany w systemie e-Zdrowie, stawiają przed farmaceutami nowe wyzwania. Jednym z nich, jest konieczność obliczenia ile leku wydać pacjentowi. W tej kwestii dużą pomocą jest Asystent e-recepty, w systemie  KS-AOW od KAMSOFT.  Nowa funkcjonalność rozwiewa wątpliwości farmaceutów związane m.in. z przekroczeniem ilości leku w odniesieniu do najmniejszego zarejestrowanego opakowania. Aby go uruchomić wystarczy użyć kombinacji klawiszy Ctrl + Sh + K w oknie z odczytaną elektroniczną receptą.

Asystent e-recepty dostępny jest w ramach subskrypcji na aktualizację modułu “(K) e-Recepta i DRR P1”.

Czytaj więcej o Asystencie e-Recepty