Nowy certyfikat w systemie P1 – pamiętaj o aktualizacji systemu

10 lutego 2020, 14:12
Kategoria: , , ,

15 lutego ważność traci certyfikat WSS dla systemu eZdrowie, który zapewnia bezpieczne przesyłanie informacji w ramach systemu P1. Wprowadzenie przez CSIOZ nowego certyfikatu, wymagać będzie także aktualizacji systemu Aptecznego KS-AOW. Brak aktualnej wersji oprogramowania spowoduje, że dana apteka utraci możliwość komunikacji z systemem P1, a więc nie zrealizuje żadnej recepty. Niemożliwe będzie również utworzenie Dokumentu Realizacji Recepty (DRR). Sytuacja będzie więc podobna do takiej, w której apteka traci dostęp do Internetu lub system SIM jest niedostępny.

Wystarczy aktualizacja

Ponieważ wspomniana wymiana certyfikatów odbywa się wyłącznie po stronie systemu P1, nie trzeba będzie generować nowych certyfikatów i przechodzić ponownie ścieżki certyfikacji w systemie eZdrowie. Apteki i gabinety lekarskie będą musiały jednak zadbać o aktualizację oprogramowania.

Wersja KS-AOW – 2020.1.4.6 lub nowsza.

W przypadku systemu, KS-AOW, ważne jest aby posiadać wersję 2020.1.4.6 lub nowszą, która uwzględnia wytyczne CSIOZ związane z weryfikacją zaufania do nowego certyfikatu. Brak aktualnej wersji spowoduje, że apteka utraci możliwość komunikacji z systemem P1, a więc nie zrealizuje żadnej recepty oraz nie utworzy dokumentu DRR. Z kolei z poziomu gabinetu lekarskiego, nie będzie można wystawić eRecept i eSkierowań, a także przeglądać tych dokumentów wystawionych przez innych lekarzy. Ograniczone będzie realizacja elektronicznych skierowań.

Jak zaktualizować system?

Aktualizacja systemów może odbywać się automatycznie, jeśli użytkownik korzysta z takiej opcji. Może też być zrealizowana przez przedstawiciela serwisowego lub samego użytkownika jeśli posiada on odpowiednią wiedzę. W przypadku systemów produkcji KAMSOFT, najaktualniejsze wersje programów aptecznych i gabinetowych są przygotowane na zmianę i zapewniają zgodność z nowymi wymogami systemu eZdrowie.  Nowy certyfikat WSS w systemie P1 ważny będzie do 19 stycznia 2022 roku.

Pełna treść komunikatu Ministerstwa Zdrowia dostępna jest na stronie ezdrowie.gov.pl