Przychodzi pacjent do apteki, a tam… brak dostępu do systemu P1. Taki scenariusz może być realnym problemem po 8 stycznia 2020, kiedy to na dobre zacznie obowiązywać e-Recepta. CSIOZ przygotowało specjalną instrukcję jak postępować w takiej sytuacji.
Według wytycznych opublikowanych 28 października na stronie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, w przypadku braku dostępu do systemu e-zdrowie (P1), pacjent może otrzymać produkt przepisany na e-Recepcie, pod warunkiem posiadania informacji o wystawionej e-Recepcie w formie wydruku lub w postaci elektronicznej. Instrukcja zakłada także inną uzgodnioną postać (odręczny dokument lub e-mail) zawierającą 44-cyfrowy klucz dostępu do e-Recepty. Weryfikacja możliwa będzie także na podstawie przedstawienia 4-cyfrowego kodu dostępu wraz z nazwą produktu.
Dodatkowo pacjent będzie musiał okazać dokument potwierdzający tożsamość oraz złożyć stosowne oświadczenie, że nie dokonał realizacji recepty, której dotyczy przedstawiona przez niego informacja.
W przypadku realizacji e-Recepty w oparciu o powyższe zalecenia, ustawodawca rekomenduje farmaceutom utrwalenie informacji o tak wystawionej recepcie w formie fotograficznej lub np. jako kserokopia. Dzięki temu, apteka będzie mogła przedstawić dokumentację w przypadku konieczności otaksowania e-recepty. W przypadku braku kopii takich informacji, konieczne będzie skontaktowaniem się z CSIOZ w celu uzyskania danych o e-Recepcie.
W terminie 3 dni od usunięcia awarii systemu P1, farmaceuci będą musieli również wystawić Dokument Realizacji Recepty (DDR). Następnie, jak czytamy w treści instrukcji: „dane o realizacji e-Recepty na podstawie informacji o wystawionej e-Recepcie zamieszcza się (niezależnie od tego w jaki sposób otaksowano taką e-receptę) w komunikacie LEK przekazywanym przez aptekę do NFZ. Tym samym, nawet jeśli pacjent, wbrew temu co oświadczył, zrealizował w czasie braku dostępu do systemu e-zdrowie (P1) e-receptę w kilku aptekach, każda z tych aptek ma możliwość otaksowania takiej e-recepty oraz otrzymania refundacji z NFZ”.
źródło: www.csioz.gov.pl