Pacjencie, sprawdź jak zrealizować e-receptę

6 grudnia 2019, 14:20
Kategoria: , , , ,

Według aktualnych danych, z e-recepty skorzystało już ponad 6,3 mln pacjentów w Polsce. Z kolei lekarze, od początku 2019 roku wystawili łącznie ponad 33 milionów takich dokumentów. „E-recepta” odmieniana jest przez wszystkie możliwe przypadki i staje się coraz bardziej popularna. Sposobów na jej realizację jest sporo, a każdy z nich pomoże nam szybko odebrać przepisane leki w aptece.  QR kod, sms, e-mail a może papierowy wydruk informacyjny? Sprawdźmy jak skorzystać z dostępnych opcji.

Aplikacja VISIMED

Jedną z najprostszych metod na realizację e-recepty jest skorzystanie z darmowej aplikacji VISIMED, którą można łatwo pobrać i zainstalować na swoim smartfonie. Po założeniu Indywidualnego Konta Zdrowotnego (IKZ), będziemy mogli otrzymać e-receptę wprost na nasz telefon w postaci kodu QR, który następnie wystarczy przedstawić w aptece. Co ważne, każda apteka w Polsce dysponuje specjalnym czytnikiem, który umożliwi szybkie odczytanie takiej e-recepty.  Zostanie ona również zapisana w naszej aplikacji, co pozwoli w przyszłości sprawdzić historię leczenia. Za pośrednictwem VISIMED, będziemy mogli również zamówić kolejne e-recepty na kontynuację leczenia, które zostaną wysłane bezpośrednio na nasz smartfon.

[obejrzyj: Jak działa e-recepta?]

Wydruk informacyjny

Kolejną metodą, która nawiązuje nieco do tradycyjnej recepty, jest otrzymanie w gabinecie wydruku informacyjnego w formie papierowej. Dokument ten zawiera czterocyfrowy kod dostępu, dane pacjenta oraz placówki wystawiające receptę, a także kody kreskowe niezbędne do jej realizacji. Po ich zeskanowaniu farmaceuta będzie mógł wydać przepisane leki. Należy jednak pamiętać, żeby zadbać o wydruk, ponieważ jego zgubienie lub zniszczenie będzie wiązało się z koniecznością kolejnej wizyty w gabinecie.

E-mail lub sms

Otrzymanie e-recepty w formie SMS lub na adres e-mail, wymaga posiadania konta użytkownika w serwisie administrowanym przez Ministerstwo Zdrowia. Aby je założyć niezbędne będzie także posiadanie profilu zaufanego, który można utworzyć poprzez konto w wybranych systemach bankowości elektronicznej. Następnie w ustawieniach konta pacjenta, należy wybrać w jakiej postaci chcemy otrzymywać e-receptę. W przypadku SMS, na nasz telefon zostanie wysłany czterocyfrowy kod, który należy podać w aptece wraz z numerem PESEL. Po wprowadzeniu tych danych w systemie aptecznym, farmaceucie wyświetli się nasza recepta. W przypadku e-maila, na wskazany przez nas adres otrzymamy plik .pdf z cyfrową wersją wspomnianego wcześniej wydruku informacyjnego, który należy przedstawić w aptece.

Korzyści z e-recepty

Bez względu na formę realizacji e-recepty, nie ulega wątpliwości, że niesie ona wymierne korzyści. Przede wszystkim jest czytelna, przez co pacjent i farmaceuta nie będą już mieli wątpliwości jakie leki zostały przepisane. To znacznie poprawia bezpieczeństwo oraz ogranicza możliwość pomyłek. Istotną korzyścią jest także możliwość otrzymania recepty bez wychodzenia z domu. To szczególnie ważne w przypadku chorób przewlekłych oraz pacjentów z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Elektroniczna forma recepty to także wygoda i pewność, że nie zostanie ona zgubiona lub zniszczona. W każdej chwili możemy bowiem otworzyć jej cyfrową wersję aby zakupić przepisane leki. Pamiętajmy jednocześnie, że już od 8 stycznia 2020r. e-recepta będzie obowiązkową  formą recepty w Polsce, dlatego warto już dziś wybrać najlepszy dla siebie sposób jej realizacji.

Pobierz aplikację VISIMED do realizację e-recepty.