Smartfon zamiast gabinetu?

25 listopada 2019, 09:56
Kategoria: , , , , , , , ,

Cyfryzacja w obszarze zdrowia jest widoczna na każdym kroku. E-dokumentacja medyczna, e-zwolnienia lekarskie czy e-Recepta, to tylko niektóre z elementów zmieniającego się systemu ochrony zdrowia w Polsce. System ten rozwija się również niezależnie, a na rynku dostępne są rozwiązania daleko wykraczające poza ministerialną mapę drogową. Przykładem jest aplikacja Wizyta Lekarska, która umożliwia prowadzenie leczenia pacjenta z dowolnego miejsca, również z lokalizacji bez dostępu do Internetu!

Obecny trend w kierunku cyfryzacji każdej dziedziny życia nabiera realnych wymiarów. Przez ostatnie lata zmienił się sposób patrzenia na codzienne czynności, które coraz częściej realizujemy poprzez nasze smartfony. Obecnie ponad 75% Polaków korzysta z tych urządzeń, które przestają być wyłącznie telefonami, stając się centrum planowania naszego życia. Wraz z rozwojem tego zjawiska, poszerza się również lista mobilnych aplikacji dla zdrowia. Jak wynika z raportu opracowanego przez redakcję OSOZ Magazyn, obecnie na rynku dostępnych jest ponad 318 tys. mobilnych aplikacji zdrowotnych. Dzięki nim lekarze mają łatwiejszy dostęp do wiedzy, mogą prowadzić dokumentacje medyczną, zdalnie ocenić stan chorego, a nawet monitorować parametry zdrowia pacjentów oraz kompleksowo zarządzać ich zdrowiem.

Mobilna Wizyta Lekarska

Aplikacja, to tak naprawdę narzędzie rozszerzające możliwości dobrze znanych systemów gabinetowych. Dzięki niej możliwe jest prowadzenie wizyt domowych, przygotowanie elektronicznej dokumentacji, wystawianie recept a nawet przeglądanie historii leczenia, poprzez smarfton lub tablet z dala od gabinetu lekarskiego. Co ważne, realizacja wizyty jest także możliwa bez dostępu do Internetu. Aplikacja automatycznie synchronizują dane z systemem medycznym wykorzystywanym w placówce, gdy tylko będzie w zasięgu sieci. W ten sposób dane pacjenta będą zawsze aktualne i dostępne w placówce.  System zaopatrzony jest również w mechanizm umożliwiający wystawianie skierowań. Dzięki temu także podczas mobilnej wizyty, możliwe jest umawianie pacjenta na badania. To spore ułatwienie, szczególnie w przypadku pacjentów z ograniczonymi możliwościami poruszania się.

Wizyta Lekarska tworzy dokumentację medyczną przy zachowaniu pełnej poufności informacji, a Użytkownik aplikacji może korzystać z podpisu elektronicznego, wykorzystywanego dotychczas w systemie medycznym swojej placówki.

Aplikacja została zaprojektowana w taki sposób, aby szybko i bez kłopotów można było ją podłączyć praktycznie do dowolnego systemu obsługującego przychodnię. Mobilna Wizyta łączy się poprzez bezpieczny i zarazem bardzo prosty interfejs komunikacyjny (tzw. webservice), który obsługiwany jest przez większość nowoczesnych systemów obsługi przychodni. Oprócz systemów KS-SOMED i KS-PPS, aplikacja WIZYTA LEKARSKA współpracuje już z takimi systemami jak SERUM, MEDIPORTA, e-RUM

Aplikacja Wizyta Lekarska dostępna jest bezpłatnie na urządzenia z systemami Android, IOS oraz Windows Mobile.