Sprawdzony system gabinetowy, to także korzyść dla farmaceuty

25 listopada 2019, 12:06
Kategoria: , , , , ,

Na niespełna dwa miesiące przed datą wejścia w życie nowych przepisów dotyczących e-recepty, znacząco zwiększyła się liczba podmiotów wystawiających takie dokumenty. Według danych CSIOZ,  elektroniczne recepty zostały przygotowane w 6 tys. placówek przez ponad 37 tys. lekarzy, a każdego dnia wystawianych jest blisko 860 tys. e-Recept. Rośnie więc tempo wdrożenie  kolejnego elementu systemu P1, a w raz z nim zwiększa się liczba przypadków błędnie wystawionych dokumentów. Cześć błędów, z którymi finalnie muszą zmierzyć się farmaceuci, można jednak wykluczyć już na etapie przygotowania elektronicznej recepty. Ważne jest jednak, aby lekarze pracowali na odpowiednim systemie, opartym o rzetelne dane.

Systemy IT w służbie zdrowia

Obecnie, systemy informatyczne stają się kluczowym narzędziem pracy lekarza oraz farmaceuty. Zmiany zachodzące w obszarze e-zdrowia wymagają, aby te systemy ze sobą współpracowały z korzyścią dla pacjentów. Dlatego ważne jest aby wymieniały się informacjami w oparciu o spójne dane. Standardem, który to umożliwia jest KS-BLOZ, czyli niezależna od kodów EAN, Baza Leków i Środków Ochrony Zdrowia. Lekarze pracujący na systemach gabinetowych opartych o KS-BLOZ, w prosty sposób mogą wybrać właściwy preparat z odpowiednim poziomem refundacji. To pozwala uniknąć jednego z najczęstszych błędów na e-receptach, z którymi farmaceuci spotykają się na co dzień. Ponadto w przypadku wątpliwości, lekarze już w gabinecie mogą szybko zajrzeć do ulotki CHPL, które również są dostępne w karcie produktów. Wspomniane systemy wyświetlają również informację o możliwych interakcjach pomiędzy wskazanymi przez lekarze preparatami.

Co ważne, baza KS-BLOZ jest niezależnym standardem identyfikacji produktów, z którego korzystają lekarze, hurtownie, apteki oraz producenci środków farmaceutycznych. Baza jest aktualizowany codziennie dlatego, stanowi źródło rzetelnych informacji.

W oparciu o KS-BLOZ, stworzony został także Asystent e-recepty, który pomaga obliczyć jaką liczbę leku wydać pacjentowi oraz rozwiewa wątpliwości związane m.in. z przekroczeniem ilości leku w odniesieniu do najmniejszego zarejestrowanego opakowania produktu.

Dzięki Elektronicznej Dokumentacji Medycznej systemy informatyczne przestają pełnić wyłącznie funkcję narzędzia umożliwiającego rozliczenia z NFZ, lecz stają się podstawowym źródłem wiedzy o Pacjencie oraz mechanizmem umożliwiającą wyminę informacji pomiędzy gabinetem lekarskim i apteką. Właśnie dlatego wybór optymalnego oprogramowania powinien być przemyślany i dostosowany do sprawdzonych standardów funkcjonujących w systemie ochrony zdrowia.

Sprawdź, jakie oprogramowanie wybrać dla przychodni, gabinetu lub szpitala?